مجری آمریکایی‌الاصل شبکه خبری پرس‌تی‌وی ایران بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا بدون متهم شدن به هیچ جرمی آزاد شد.
کد خبر: ۳۵۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱

مرضیه هاشمی آزاد شدبه گزارش صدخبر شبکه خبری پرس‌تی‌وی اعلام کرد «مرضیه هاشمی»، مجری این رسانه بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا بدون متهم شدن به هیچ جرمی آزاد شد.

خانم هاشمی که مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی‌الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی است روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌‌بی‌‌آی» در واشنگتن دی‌سی منتقل شد.

قاضی اولین دادگاه هاشمی که روز جمعه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) تشکیل شد، اذعان کرد هاشمی هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص صرفا به عنوان آنچه اصطلاحا «شاهد کلیدی» نامیده می‌شود، بازداشت شده است.

«شاهد کلیدی» فردی است که گمان می‌رود از اطلاعاتی کلیدی برای رسیدگی به یک پرونده قضایی برخوردار است. طبق قوانین فدرال، نهادهای امنیتی آمریکا می‌توانند در مواردی که بیم آن وجود دارد که «شاهد کلیدی» کشور را ترک کند و یا با ارسال احضاریه برای ادای شهادت حاضر نخواهد شد، می‌توانند وی را بازداشت کنند. در آمریکا استناد به این بند برای بازداشت مظنونان، به ویژه برای ادای شهادت در هنگام جاری بودن تحقیقات هیئت منصفه مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان مسائل حقوقی می‌گویند دولت آمریکا بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از اختیارات این بند برای بازداشت مظنونان برای مدت‌ نامعلوم و بدون طرح اتهام علیه آنها استفاده کرده‌ است.

طبق اعلام شبکه خبری پرس تی‌وی، خانم مرضیه هاشمی پس از آزادی از زندان، هم‌اکنون در کنار خانواده‌اش در واشنگتن به سر می‌برد. او برای دیدن برادرش که به بیماری سرطان مبتلاست به آمریکا سفر کرده بود، که بدون هیچ اتهامی در فرودگاه بازداشت شد.


بیانیه خانواده مرضیه هاشمی بعد از آزادی وی از زندان

خانواده مرضیه هاشمی، مجری آمریکایی‌الاصل شبکه خبری پرس‌تی‌وی پس از آزادی وی از زندان بیانیه‌ای منتشر کردند.

بیانیه خانواده مرضیه هاشمی بعد از آزادی وی از زندان خانواده مرضیه هاشمی، مجری آمریکایی‌الاصل شبکه خبری پرس‌تی‌وی پس از آنکه وی یازده روز را بدون هیچ دلیل و اتهامی در زندان سپری کرد و سرانجام آزاد شد، بیانیه‌ای منتشر کردند.

در متن این بیانیه آمده است: الحمدالله، مرضیه هاشمی از بازداشت بدون اتهام آزاد شده و به خانواده‌اش در واشنگتن‌ دی‌.سی ملحق شده‌ است. مرضیه و خانواده‌اش اجازه نخواهند داد این مسئله به بوته فراموشی سپرده شود. آنها هنوز گلایه‌های جدی دارند و می‌خواهند بدانند چطور اجازه وقوع این اتفاق داده شد. آنها خواستار ضمانتی در این باره هستند که این اتفاق، هیچ‌گاه برای هیچ مسلمان یا فرد دیگری رخ نخواهد داد.

همان‌طور که آمریکا از آزارگری‌های پلیس علیه جامعه سیاه‌پوستان آگاه شده، لازم است جامعه آمریکا گفت‌وگو درباره آزارگری مسلمان‌ها توسط اف‌بی‌آی را نیز آغاز کند. مرضیه هاشمی برای تظاهرات روز جمعه در واشنگتن دی‌سی باقی خواهد ماند و از تمامی شهرهای دنیا می‌خواهد اعتراضاتشان را حفظ کنند. مسئله در اینجا هرگز فقط به مرضیه هاشمی مربوط نبود. مسئله این است که تک‌تک ما، اعم از مسلمان یا غیر مسلمان، ممکن است در ایالات متحده بدون اتهام بازداشت شویم. مرضیه در فرصت مقتضی در این باره اظهارنظر خواهد کرد.

خانم هاشمی که مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی‌الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی است روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌‌بی‌‌آی» در واشنگتن دی‌سی منتقل شد.


اولین پیام صوتی مرضیه هاشمی پس از آزادی

شبکه تلویزیونی ایرانی پرس تی‌وی اولین پیام ویدئویی مرضیه هاشمی، مجری خود پس از آزادی در واشنگتن را منتشر کرد.

اولین پیام ویدئویی مرضیه هاشمی پس از آزادی مرضیه هاشمی مجری پرس تی‌وی بعد از ظهر چهارشنبه از بازداشت آزاد شده است. این خبرنگار آمریکایی‌الاصل  نزدیک به ۱۱ روز در زندان آمریکا به سر برد که از همان ابتدای دستگیری حقوق مذهبی و فردی وی نادیده گرفته شده بود.

گفتنی است هاشمی برای دیدار با خانواده و عیادت از برادر بیمارش به زادگاهش سفر کرده بود که روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) بدون هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» آمریکا بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف بی آی» در واشنگتن دی‌سی منتقل شد.

در ادامه اولین پیام صوتی مرضیه هاشمی پس از آزادی را که در توییتر شبکه تلویزیونی پرس تی وی منتشر شده، می‌شنوید.انتهای پیام/نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها