کربلای ۴ پس از ۲۴ ساعت به فریب دشمن تبدیل شد؛
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سعی می‌کنم در توئیتر از جنگ ننویسم، می‌خواستم ذهن‌ها را به کلمه «فریب» سوق دهم.
کد خبر: ۳۵۰۲۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
محسن رضایی: کربلای ۴ عملیات اصلی بود/ ما به هم سردار و ژنرال نمی‌گفتیم/هنوز قلبم برای مهدی باکری به درد می‌آید به گزارش صدخبر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه حالا خورشید، گفت: هر سال دی ماه با یک داستان تکراری مواجهیم که یک عده‌ای می‌گویند کربلای ۴ لو رفته و فرماندهان به جان بچه‌های مردم توجهی نداشتند. امسال هم این گونه بود.

وی ادامه داد: پس از اظهارات مختلف افراد طی این مدت  توئیتی منتشر کردم در مورد این عملیات و گفتم که باید از زاویه دیگر هم به این عملیات نگاه کرد و آن این است که ما در حقیقت عملیاتی که انجام دادیم را تبدیل به یک فریب کردیم و ۱۰ تا ۱۵ روز بعد و درست در همان منطقه عملیات دیگری انجام دادیم. در واقع قصد داشتم پس از اینکه به این گستردگی به این عملیات پرداخته می‌شود، از این زاویه نیز به آن نگاه شود، ولی حرف بنده را طور دیگری برداشت کردند.

وی با بیان اینکه مانند روز روشن است که تحلیل عملیات کربلای ۴ پسینی بود، گفت: این اولین بار نیست که این حرف را بیان می‌کنیم و بار‌ها گفتیم که انجام عملیات کربلای ۴ برای آن بود که از اروند عبور کنیم و اگر راهمان باز بود ما دیگر از شلمچه ادامه نمی‌دادیم و از همان جزیره ام‌الرصاص رفته و از جنوب بصره وارد می‌شدیم، اما وقتی مشاهده کردیم که جزیره ام‌الرصاص مسدود است و مصلحت ما نیست تقریبا دیگر حدود ساعت ۵ تا ۶ صبح دستور عقب‌نشینی را صادر کردیم. ما ساعت ۱۰:۳۰ شب عملیات را آغاز کردیم و ساعت ۶ به قرارگاه نجف دستور عقب‌نشینی دادیم.  پیشروی‌ها و عقب‌نشینی‌های ما در تاریکی انجام می‌شد و ساعت ۷ که آفتاب خود را نمایان می‌کرد، قرارگاه نور را به عقب فراخواندیم که این ۹ ساعت بعد از آغاز عملیات بوده است.

وی افزود: بنابر این من یک توئیتی زدم که بیایید از یک زاویه دیگر هم نگاه کنید که ما عملیات را تبدیل به فریب کردیم. منتهی از این حرف من یک طور دیگر برداشت شد.

رضایی تصریح کرد: این یک تحلیل پسینی است و ما عملیات کربلای ۴ را برای این طراحی کرده بودیم که به جنوب بصره برسیم، ولی چون به اهداف نرسیدیم چند ساعت بعد دستور عقب نشینی دادیم. این یک عملیات اصلی بود. ۲۶۰ گردان نیرو پای کار آورده بودیم، ولی چون اوضاع مناسب نشد، ۶۰ گردان بیشتر را وارد نکردیم.

فرمانده سابق سپاه تصریح کرد: جزیره ام‌الرصاص تقریبا ۲۴ ساعت در اختیار ما بود و  پس از آن دستور عقب‌نشینی صادر کردیم، به دلیل آنکه می‌خواستیم تصمیمی برای ادامه عملیات بگیریم و شاید عملیات را ادامه دهیم که این نشان دهنده آن است که تا این لحظه این عملیات اصلی ما بوده، ولی عملیات بزرگ ما به حساب نمی‌آمده است.

وی ادامه داد: عملیات‌های بزرگ ما به طور معمول ۴ الی ۵ مرحله داشت و حدود ۲۰ روز طول می‌کشید و بعضی هم مانند فاو تا ۷۵ شبانه روز ادامه داشت. کربلای ۵ بیست روز طول کشید، عملیات بیت‌المقدس بیش از ۲۰ روز طول کشید. هیچگاه عملیات‌های بزرگ در دوران دفاع مقدس یک مرحله‌ای نبوده است.

رضایی گفت: در صبح عملیات کربلای ۴ مطمئن شدیم که چه راه‌هایی باز و کدام یک بسته است و پس از آن عملیات را متوقف کردیم و ادامه ندادیم. ۲۶۰ گردان نیرو پای کار آمده بودند و قرار بود ۶۰ گردان در ابتدای عملیات وارد شوند و پس از آن در ساعت ۳ که من متوجه شدم دیگر بیشتر از ۴۰ گردان وارد نکردیم و ۲۰ گردان دیگر را با آن که مصمم به اعزام آنها بودیم، متوقف کردیم که حضور ۲۶۰ گردان نشان دهنده آن است که این یک عملیات بزرگ و چند مرحله‌ای بوده است. مرحله اول آن انجام شد و برای مراحل بعد تصمیم به فکر و اتخاذ تصمیمات آتی گرفتیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وقتی مشاهده کردیم که وقتی نمی‌توانیم از ام‌الرصاص و جنوب نمی‌توانیم به سمت بصره حرکت کنیم، ولی از طرف دیگر راه شلمچه باز است، تصمیم گرفتیم تا از شلمچه عبور کنیم. در این مرحله یک الزامی وجود داشت اینکه اگرچه راه شلمچه باز و راه ام‌الرصاص بسته است، ولی باید برای حضور دشمن هم فکری کرد، ولی ما راهکاری را پیدا می کردیم که چه حرکتی انجام دهیم. پس از آن تصمیم گرفتیم که الان زمان خوبی است که این تلاش ناکام شده را به فریب تبدیل کنیم و این بدان معنا نیست که از ابتدا در ذهن ما بوده است که کربلای ۴ فریب شود و این برداشت اشتباه است. در واقع ما ۲۴ ساعت پس از آغاز مرحله اول کربلای ۴، آن را تبدیل به فریب کردیم، زیرا متوجه شدیم اگر غیر از این عمل کنیم احتمال موفقیت ما کم خواهد بود.

رضایی افزود: ما نام این عملیات را فریب نمی‌گذاریم و می‌گوییم که پس از انجام مرحله اول آن را تبدیل به فریب کردیم. تمام شهدای ما در این عملیات ۹۸۵ نفر است که اسامی آن‌ها در بنیاد شهید و سپاه موجود است و اینکه می‌گویند هزاران نفر شهید شدند چنین چیزی وجود ندارد البته که فرماندهان ما نسبت به یک شهید و یا مجروح هم حساسیت داشته‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: برای فرمانده حتی یک شهید یا یک مصدوم هم دردناک است، رابطه عاطفی ما در جنگ بی نظیر بود، ما به هم سردار و ژنرال نمی‌گفتیم، من برای همه «آقا محسن» بودم؛ یک برادر حاضر است شهادت برادرش را ببیند؟! من هنوز مهدی باکری به خاطرم می‌آید قلبم به درد می‌آید.

محسن رضایی در واکنش به توئیت وزیر ارتباطات گفت: این تعمیم دادن بحث کربلای ۴ به والفجر ۸ و کل جنگ درست نیست. در کربلای ۴ وقتی شرایط خاص پیش آمد به ذهن ما رسید که این عملیات را به فریب برای دشمن تبدیل کنیم نه اینکه از قبل فریب بوده باشد اینکه چطور این عملیات را به فریب برای دشمن تبدیل کردیم هم مهم است که تصمیم گرفتیم درگیری را متوقف کرده و نیرو‌ها را تا اهواز ۱۳۰ تا ۱۴۰ کیلومتر به عقب برگرداندیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: دیده‌بان‌های عراق می‌دیدند که لشگر از خرمشهر و آبادان به سمت اهواز در حال حرکت است و در همین حین از سبک تبلیغاتی خودمان نیز در جنگ استفاده کردیم و مارش پیروزی زدیم. در صورتی که مشخص بود که اینجا پیروزی چندانی به دست نیامده است. این تصمیم به صورت جمعی گرفته شده است و همه مقامات، امام، شورای عالی دفاع، آقای هاشمی و روحانی در جریان عملیات بودند و حتی آقای هاشمی از طریق بوشهر زمینی به امیدیه آمدند. خود مصاحبه مرحوم هاشمی خیلی از ابهامات در مورد این عملیات را پاسخ خواهد داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: یکی از شیوه‌های من اقناع پذیری است، ما هیچ‌گاه در جنگ سلسله مراتبی عمل نکردیم و همه تصمیمات برای کربلای ۴ یک تصمیم جمعی بود.

رضایی بیان کرد: ما دو اقدام خوب انجام دادیم. نیرو‌ها را تا اهواز عقب آوردیم و مارش پیروزی زدیم. به بچه‌های شنود گفتیم بیسیم‌های عراقی را شنود کنند. بچه‌ها گفتند آنها می‌گویند ایرانی‌ها عقب نشینی کرده‌اند و از روز سوم و چهارم نیروهایشان را به مرخصی فرستادند، خیلی‌ها از فرماندهان می‌گفتند چرا می‌خواهید کربلای ۵ را انجام دهید؟ این همان کربلای ۴ است!

وی گفت: ما یک سیستم شنود از ارتش عراق به دست آورده بودیم که مستقیما ستاد کل ارتش عراق را شنود می‌کرد. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: برادر قاسم سلیمانی فرمانده اولین لشکر ما بود که به کربلای ۵ رفت و پشت بیسیم به من گفت که برادر محسن اینجا فتح المبین است و هیچ نیروی عراقی اینجا تا بصره نیست.

وی افزود: روز چهارم عملیات کربلای ۴ آمار شهدا ۹۹۱ نفر بود و پانزده روز بعد آمار دقیق‌تر ۹۸۵ نفر اعلام شد. دستاورد عملیات کربلای ۵ صادر شدن قطعنامه ۵۹۸ بود چرا که دنیا به این نتیجه رسید که عراق در مقابل ما تاب مقاومت ندارد.  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  تصریح کرد: اگر کربلای ۴ نبود کربلای ۵ انجام نمی‌شد و جنگ تا به امروز ادامه داشت، صدام بر سرکار بود، اختلاف کویت و عراق شکل نمی‌گرفت،. پایان دادن جنگ کمتر از آزادسازی سرزمین‌ها نبود.

محسن رضایی گفت: هدف من از این توئیت توجه دادن مسئولین کشور و مسئله فریب ترامپ برای ما بوده است مثل همان اتفاقی که در مورد کره شمالی افتاد که به مذاکرات آن‌ها ختم می‌شد، اما مذاکرات هم نتیجه‌ای نداشت. ترامپ می‌خواهد تا پایان امسال یا سال آینده یک فریبی علیه ما انجام دهد و رو دست به ما بزند لذا من کلید واژه «فریب» را به همین دلیل استفاده کردم.

رضایی تاکید کرد: اگر به سه روز قبل برگردم درباره کربلای ۴ دقیق‌تر توئیت می‌کردم و می‌نوشتم «عملیات کربلای ۴ فریب دشمن شد»، سعی می‌کنم در توییتر دیگر از جنگ ننویسم، می‌خواستم ذهن‌ها را به کلمه «فریب» سوق دهم و پاسخی به این پرسش‌ها دهم.

وی ادامه داد: من شرایط کشور را بسیار حساس می‌دانم، دست همه آنها که به من نقد کردند را می‌بوسم، البته از سیاسیون انتظار بیشتری داشتم. 

محسن رضایی با درخواست از مسئولان برای فعالیت و تلاش بیشتر برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن گفت: از حاشیه‌سازی‌های این گونه پرهیز کنید و به درد مردم برسید. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بخش زیادی از مسائل پشت پرده این توئیت سیاسی است. پرهیز من از این است که این طور برداشت نشود که با اظهار این مسائل بخواهیم دولت و یا جای دیگری را هدف قرار دهیم و مقاصد سیاسی خود را دنبال کنیم.

محسن رضایی با اشاره به اینکه بحث‌های توئیتری می‌تواند مفید باشد، گفت: نمی‌توان بحث در مورد جنگ را در توئیتر انجام نداد، اما می‌شود با توضیح بیشتر و فرامتن‌های دیگر آن را روشن کرد دقیق‌تر از این توئیت با حذف دو کلمه پیام واقعی من را به مخاطب می‌رساند به این معنا که عملیات کربلای ۴ فریب دشمن شد.

محسن رضایی با انتقاد از کسانی که توئیت دوم او را نخوانده اند، تصریح کرد: در توئیت دوم مسئله را به روشنی توضیح دادم، اما بعضی آن را نخواندند و همان توئیت اول را مبنا قرار دادند. ما در توئیت دوم گفتیم که ما وانمود کرده‌ایم که این عملیات فریب بوده است.

محسن رضایی با اشاره به توئیت دوم وزیر ارتباطات گفت: این عکس العمل در این سطح قابل قبول نیست و می‌توانستند یک تماس تلفنی با بنده بگیرند.


رضایی: ٢۴ ساعت پس از عملیات کربلای ۴، آن را به عملیات فریب تبدیل کردیم + فیلم


صبح امروز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام میهمان برنامه حالا خورشید شبکه سوم سیما بود.

وی در بخشی از سخنانش درباره عملیات کربلای ۴ گفت: ما ٢۶٠ گردان برای کربلای ۴ نیرو آورده بودیم، اما زمانی که متوجه شدیم عملیات لو رفته فقط ۴٠گردان را به میدان فرستادیم.

فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: ٢۴ ساعت بعد از انجام عملیات، کربلای ۴ را به عملیات فریب تبدیل کردیم.

رضایی افزود: کل شهدای ما در کربلای ۴، ٩٨۵ نفر است که اسامی آنها در بنیاد شهید موجود است.


اشک‌های محسن رضایی حین صحبت درباره شهدا + فیلم

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس صبح امروز میهمان برنامه حالا خورشید بود.

رضایی در این برنامه حین صحبت درباره شهدا به گریه افتاد.

 

 


انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها