رايج ترين اسکناس هاي دنيا از جمله دلار ، پوند، مارک را طي گزارشي بررسي کرده است.
کد خبر: ۳۴۹۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۵

به گزارش  بازار خبر:تاريخچه رايج ترين اسکناس هاي دنيا در اين گزارش به شرح زير بررسي شده است:

دلار: دلار آمريكا واحد پول رايج ايالات متحده آمريكاست. كنگره ايالات متحده آمريكا در 6 ژوئيه 1785 دلار را پول رسمي آمريكا تصويب كرد. پيش از استقلال ايالات متحده، ليره انگلستان ارز رايج در اين كشور بود. در جريان انقلاب، آمريكايي‌ها سكه نقره‌اي اسپانيا به نام «دلار» را كه در مكزيك رايج بود وسيله داد و ستد قرار دادند و همين دليل اصلي نام گرفتن «دلار» شد. «اس» با خط عمودي «$» كه علامت بين‌المللي دلار است نيز از اسپانيايي‌ها اقتباس شده كه پول خود را با علامت «P» (پي) مشخص مي‌كردند كه اين علامت در جريان نوشتن به «$» درآمد.

پوند استرلينگ يا پوند:«پوند» واحد پول پادشاهي بريتانيا است و «پوند استرلينگ» معمولاً با نماد £ و يا به طور رسمي‌تر با مخفف GBP نمايش داده مي‌شود. پوند يكي از قوي‌ترين و با ارزش‌ترين ارزهاست. نام مستعار اين واحد پول در انگلستان «كوييد» مي‌باشد.

روپيه:روپيه تنها پول قانوني پذيرفته شده در هندوستان است. پيش از اين، با استعمار انگلستان و آمريكا، واحد پولي دلار و پوند در هندوستان ارزشمند بودند. در حال حاضر روپيه هند به عنوان پول قانوني در كشورهاي همسايه نپال و بوتان پذيرفته شده است. هر روپيه به يكصد پيسه تقسيم مي‌شود. 

دلار استراليا:دلار استراليا نام واحد پول استرالياست كه به اختصار اي يو دي (AUD) ناميده مي‌شود و اين واحد پولي در كيريباتي، جزاير نورفولك و جزاير كريستين استفاده مي‌شود. دلار استراليا پس از كاهش ارزش استرلينگ در مقابل دلار آمريكا طرحي و به عنوان ارز استراليا پذيرفته شد.


 

مارك آلمان:«مارك» يا «دويچه مارك» واحد پول آلمان متحد است. اين پول توسط متفقين به جاي «رايشز مارك» جايگزين شد. هر مارك از 100 «فينيگ» آلمان تشكيل شده است.

گيلدر هلند:«گيلدر» واحد پولي هلند از قرن 17 تا سال 2002 بود كه پس از آن توسط يورو جايگزين شد. «گيلدر» از اختصار انگليسي «گلدن» يا «طلا» گرفته شده است. نخستين سكه ضرب شده در هلند كاملاً از طلا بود و از آن پس واحد پول هلند به نام «گيلدر» رايج شد.

زلوتي لهستان:«زلوتي» واحد پولي لهستان است. هر زلوتي برابر با صد «گروش» مي‌باشد. جديدترين اسكناس 50 زلوتي لهستان پس از مرگ پاپ ژان پل دوم چاپ شد كه به عكس او منقش است.

ريال يمن :پس از اتحاد يمن شمالي و جنوبي در سال 1990 اين واحد پولي با غلبه بر دينار به عنوان ارز رايج يمن معرفي شد.


پوند مصر يا جنيه :واحد پولي مصر پوند يا جنيه مي‌باشد، بسياري از اسكناس‌هاي مصري منقش به تصاويري از اهرم مصر، مساجد و يا فراعنه مي‌باشد. به نظر مي‌رسد با حكمراني دولت اسلامي تا حدودي در برخي از تصاوير اسكن‌ها تجديد نظر شود.

دلار كانادا:واحد پول كانادا، دلار كانادا است كه به اختصار سي‌ان‌دي معرفي مي‌شود. واحد پولي اين كشور تا پيش از معرفي دلار كانادا، فرانك فرانسه و دلار آمريكا بود.

 

سومي ازبكستان: پس از استقلال ازبكستان از اتحاد جماهير شوروي، اين واحد پولي براي ازبكستان انتخاب شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها