طبق یادداشتی که کاخ سفید از دستورکار جلسه هفته آینده شورای امنیت منتشر کرده، رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست نامی از ایران نخواهد برد.
کد خبر: ۳۴۸۵۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴

راهکار ترامپ برای فرار از مواجهه با ایران در نشست شورای امنیت به گزارش صدخبر  طبق یادداشتی که کاخ سفید از دستورکار جلسه هفته آینده شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ منتشر کرده، رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست هرچند روی سخنش با ایران خواهد بود اما نامی از ایران نخواهد برد.

پیشتر اعلام شده بود موضوع این نشست، "ایران" است اما رسانه‌های آمریکایی هفته گذشته گزارش دادند که کاخ سفید طبق توصیه مشاورانش، برای اینکه این جلسه به تریبونی برای انتقاد از آمریکا تبدیل نشود، موضوع آن را به "منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی" تغییر داده تا از سخنرانی نماینده ایران در این نشست جلوگیری شود.

طبق گفته رسانه‌های آمریکایی، متحدان اروپایی واشنگتن نیز به کاخ سفید هشدار داده بودند که در صورتی که تمرکز اصلی نشست بر موضوع ایران باشد، ایران می‌تواند از این فرصت برای برجسته کردن اختلاف آمریکا و اروپا بر سر برجام استفاده کند.

بر همین اساس، واشنگتن پست چند روز پس از آنکه نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، برای اولین بار اعلام کرد که ترامپ با برگزاری نشستی در شورای امنیت به موضوع ایران خواهد پرداخت، گزارش داد که کاخ سفید به دلیل اینکه تمرکزِ صرف بر موضوع ایران، به نماینده ایران فرصت پاسخگویی خواهد داد، از این ایده عقب‌نشینی کرده است.

طبق گزارش روزنامه آمریکایی یو.اس.ای تودی، کاخ سفید همچنین در این یادداشت به بهانه 'محدودیت زمانی' و 'کلی بودن موضوع' تنها از نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت برای سخنرانی در این نشست دعوت کرده است. با توجه به این که ایران عضو شورای امنیت سازمان ملل نیست، تغییر موضوع نشست هفته آینده از سوی کاخ سفید و دعوت از کشورهای عضو این شورا برای سخنرانی را تنها می‌توان به تلاش آمریکا برای مواجه نشدن با ایران در این نشست تفسیر کرد.

بر اساس یادداشت کاخ سفید، ترامپ در این نشست (با اشاره تلویحی به ایران بدون ذکر نام) خواهد گفت که شورای امنیت قطعنامه‌های زیادی برای مبارزه با تسلیحات کشتار جمعی صادر کرده اما برخی کشورها بدون هیچ مجازاتی آنها را نادیده گرفته‌اند. او همچنین از کشورهای عضو شورای امنیت خواهد خواست کشورهای به زعم او ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت را بابت نقض این قطعنامه‌ها پاسخگو بدانند.

با این حال، با وجود اینکه در یادداشت کاخ سفید درباره دستورکار این نشست، هیچ اشاره مستقیمی به نام "ایران" نشده است، به نظر می‌رسد که مخاطب اصلی سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در نشست هفته آینده شورای امنیت همچنان ایران باشد اما «بِرِت بروئن» از مقامات ارشد دولت اوباما معتقد است این استراتژی نتایج موردنظر ترامپ را به همراه نخواهد داشت.

او به یو.اس.ای تودی گفته است: آنها (مقامات دولت ترامپ) امیدوارند که با گسترده‌تر کردن موضوع نشست شورای امنیت، بتوانند حمایت دیگران را به دست آورند اما با توجه به رویکرد یکجانبه ترامپ در دیپلماسی، سایر اعضای شورای امنیت با تلاش پنهانی او در این نشست برای جلب حمایت از کمپین فشار واشنگتن علیه تهران همراهی نخواهند کرد.

گفتنی است نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ قرار است ۴ مهر در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.

انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها