نوبخت در صحن علنی:
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت حدود 30 هزار میلیارد تومان برای اجرای برنامه‌ها و بسته‌های اقتصادی در نظر گرفته‌ است.
کد خبر: ۳۴۸۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱

30 هزار میلیارد تومان بودجه برای عبور از شرایط اقتصادی داریم به گزارش صدخبر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه علنی امروز ( چهارشنبه 14 شهریور) و در جریان رسیدگی مجلس به رد طرح تامین کالاهای اساسی، گفت: برای گذر از تکانه‌ای که به اقتصاد کشور وارد شده نیازمند اتخاذ سازوکار های متفاوت هستیم به همین جهت مقام معظم رهبری دستور دادند یک شورای عالی هماهنگی متشکل از سه قوه تشکیل شود.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در شورا مورد بررسی قرار گرفته این است که در شرایطی که نابسامانی‌ نرخ ارز شرایط بدی را رقم زده بتوانیم برای مصرف کنندگان،‌ تولید کنندگان و پیمانکاران روش‌های جبرانی در نظر بگیریم.

نوبخت تصریح کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که مردم بمانند تا ما برویم بازار اصلی ارز را سامان ببخشیم، لذا این شورا به سازمان برنامه و بودجه تکلیف کرد تا اقدامات خود را انجام دهد، از این رو گزارش‌های متفاوتی را برای رئیس مجلس و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌ها ارسال کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:‌ نمایندگان مطلع نیستند که به غیر از برنامه ششم توسعه ما 12 برنامه را به عنوان تدابیر جبرانی تهیه کرده‌‌ایم و همچنین درباره پنج برنامه درنظر گرفته شده در جلسات مختلف درباره آن بحث و بررسی کردیم.

وی افزود: مگر می‌شود با یک قیام و قعود نسبت به نرخ کالاها اظهارنظر کلی کرد؟ ما روزها در این رابطه بحث کرده‌ایم و در آخرین جلسه هیئت دولت که روز یکشنبه برگزار شد مفصلا به این موضوع پرداختیم، اما رئیس جمهور قانع نشد و دوباره سازمان برنامه و بودجه را موظف کرد که در جلسه امروز بعدازظهر ستاد اقتصاد مقاومتی پنج بسته معیشتی را به یک حد نهایی برسانیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: ما 13 میلیارد دلار از این مبالغ را برای 25 قلم کالای اساسی و همچنین دارو و محصولات کشاورزی هزینه کرده‌ایم و همچنین برای 10 قلم کالا 500 میلیارد تومان هزینه کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: قوه مجریه حدود 29 تا 30هزار میلیارد تومان برای اجرای برنامه‌ها و بسته‌های اقتصادی دولت در نظر گرفته‌ است؛ آقای پزشکیان شما باید ما را دعوت می‌کردید! بنده فکر می‌کنم نمایندگان ملت در جریان این برنامه‌هایی که ما به ستاد می‌بریم و به روسا تقسیم می‌کنیم، نیستند.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم در جلسات شما به تشریح مطالعاتمان بپردازیم چراکه این حق شماست،‌ ما در نظر داریم که تعدادی از کالاهای ترجیحی که قیمت ارزان تری را دارند بین فروشگاه‌ها توزیع کنیم، بیشتر از این حرفی هم هست و می‌دانید نتیجه چه می‌شود؟

نوبخت افزود: از فردا به جای آنکه مردم جلوی صرافی‌ها صف بکشند، صف‌های طویلی جلوی فروشگاه‌ها تشکیل خواهد شد؛ تصور کنید که فروشگاه صادق باشد و همه محصولات خود را عرضه کند و از فردا صحنه زشتی مشاهده می‌شود که جلوی فروشگاه‌ها عده‌ای تلف روغن و محصولاتی که عرضه شده را می‌گذارند و می‌فروشند و ما برای مردم شریف و آبرومندی که نمی‌توانند ساعت‌ها در صف بایستند طرح‌هایی داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان خاطرنشان کرد: شما هر موقع اراده کنید می‌توانید این طرح را به جریان انداخته و به دولت مأموریت دهید که طرح خود را اجرایی کند، اما این مسئله به جز آن که چالش جدیدی را ایجاد کند نتیجه‌ای نخواهد داشت.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها