سخنگوی دولت گفت: قدرت نظامی ما به هیچ وجه تهاجمی نیست، بلکه دفاعی و بازدارنده است.
کد خبر: ۳۴۷۲۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
به گزارش صدخبر محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: براساس سیاست‌های جدید ارزی همه واردات از طریق ثبت سفارش انجام می شود و براساس آخرین گزارشها از ابتدای سال تا تاریخ ۶ خرداد بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار برای ۱۸۲ هزار و ۲۱۶ قلم کالا ثبت سفارش انجام شده است.

قیمت خرید گندم از کشاورزان ۱۳۰۰ تومان است

وی با اشاره به موضوع خرید تضمینی گندم از کشاورزان اظهار کرد: خرید تضمینی گندم در حال انجام است و تا تاریخ ٦ خردادماه، یک میلیون و ٦٣٥ هزارتن گندم به ارزش ٢ هزار و ١٧٠ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که از این مبلغ ١١٠٠ میلیارد تومان پرداخت شده و ١٠٧٠ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است و تلاش می کنیم در کمترین زمان ممکن آن را تسویه کنیم.

نوبخت گفت: قیمت خرید گندم از کشاورزان ۱۳۰۰ تومان است اما با توجه به هزینه‌های جنبی این مبلغ برای دولت ۱۴۰۰ تومان تمام می شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در ۹ فروردین امسال صندوق بین المللی پول گزارشی درباره ایران منتشر و رشد اقتصادی کشورمان را ۴ درصد پیش بینی کرده و گفته که نرخ بیکاری کاهش می‌یابد، گفت:طبق این گزارش همچنین همچنین پیش بینی شده  ۹۷ میلیارد دلار به تولید ناخالص ملی ایران اضافه می شود.

امسال کسری بودجه نداریم

وی با اشاره به اینکه ما اجازه برداشت ریالی از صندوق توسعه ملی بدون اجازه مجلس شورای اسلامی و یا اذن رهبری نداریم، بیان کرد: اگر منابع کفاف مصارف را ندهد، بر اساس قانون اجازه برداشت از حساب ذخیره ارزی را داریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امسال کسری بودجه نخواهیم داشت اما بودجه ٣٨٦ هزار میلیاردی که توسط مجلس تصویب شده است، محقق نخواهد شد، گفت: با مدیریت تخصیص منابع، کشور را پیش می‌بریم و اولویت بندی می‌کنیم‌.

نوبخت ادامه داد: برای حمایت و صیانت از مردم حالتهای مختلفی را تا پایان سال پیش بینی کردیم به هر ترتیب دشمن ما را تهدید کرده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه  پاداش بازنشستگی کارکنان دولت حدود ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان است که بیشتر این مبلغ مربوط به فرهنگیان می شود، افزود: تا قبل از پایان برنامه ششم سعی می‌کنیم همسان‌سازی حقوق‌های بازنشستگان را رعایت کنیم‌.

وی گفت: دولت مدعی نیست که مردم مشکلی ندارند، تنها چیزی که کم نداریم مشکل است؛ اما به عنوان خدمتگزارن مردم باید بتوانیم مشکلات را کاهش دهیم. دشمنان تلاش می‌کنند چشمه ما را بخشکانند و فروش نفت، بیمه، کشتی رانی و ... را با مشکل مواجه کنند.

حق نداریم مردان مذاکره کننده را تحقیر کنیم

نویخت در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه با وجود بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران مبنی بر این که باید به دولت کمک کرد اما مخالفان دولت هر روز پروژه تازه ای درباره رئیس جمهوری و مذاکره کنندگان هسته ای باز می‌کنند، گفت: بیانات رهبری معظم انقلاب همیشه حکیمانه و منصفانه بوده و واقع امر این است که مذاکره کنندگان ایران در مذاکره با نمایندگان 6 کشور بزرگ توانستند اتهام بی پایه مبنی بر نظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران را رفع کنند.

نوبخت با بیان اینکه تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار پایبندی ایران به تعهداتش را اعلام کرده است، ادامه داد: از طرف دیگر ما در سال گذشته 106 هزار میلیارد تومان فروش نفت داشتیم که توانستیم 92 هزار میلیارد تومان را کسب کنیم. البته هنوز خیلی چیزها باقی مانده است و کسی بدخواهی آمریکایی ها را انکار نمی کند.

وی اضافه کرد: مذاکرات ما دلیل بر این نبوده که ما ساده لوح بودیم و باور کردیم که اینها صادق هستند الان هم که مذاکره می کنیم حواسمان جمع است.

وی با اشاره به اینکه هم رئیس جمهور که مدیریت مذاکرات را بر عهده داشتند و هم  ظریف وظایف خود را به خوبی انجام دادند، ادامه داد: به طوری که وزیر خارجه قبلی آمریکا اعلام کرد ایرانی ها بسیار با فراست هستند و ترامپ هم گفت که وقتی من وزیر خارجه خود را با ظریف مقایسه می کنم، احساس می کنم او کم می آورد.

سخنگوی دولت با بیان این که دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می‌کند، ادامه داد: ما حق نداریم مردان مذاکره کننده را تحقیر کنیم آنان سراداران هستند. در حال حاضر هم که باز باید مذاکره کنیم و همه تلاش مان این است که زحمت مردم را کم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تاریخ آقای روحانی را به خاطر شجاعتی که در سال 92 انجام داد و وارد این عرصه شد، تکریم می کند، گفت: اینکه امروز طرف ما فرد غدار و عهدشکنی مثل ترامپ است، بحث دیگری است اما همه تلاش ما این است که مشکلات مردم حل شود.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره انتقادات برخی رسانه ها نسبت به دولت، تصریح کرد: اکنون ضربه به دولت ضربه به قوه مجریه نیست و ما با صحنه ای مواجه هستیم که همه بدخواهان انقلاب می خواهند دولت را مشغول کنند.

نوبخت تصریح کرد: ما هم امروز از مردم فهیم ایالات متحده انتظار داریم به کسانی که نمادی از فهم و ادراک مردم آمریکا نیستند به روش دمکراتیک جواب بدهند و در انتخابات نوامبر آینده ببینیم که نتیجه چه خواهد شد.

قدرت نظامی ما به هیچ وجه تهاجمی نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات با اروپا در خصوص برجام اظهار کرد: اروپایی ها تصور غلطی درباره برنامه هسته ای کشورمان داشتند و آن را تهدیدی برای خود می دانستند.

نوبخت گفت: اروپا به جهت اینکه به ما نزدیک تر است، احساس خطر بیشتری نسبت به آمریکا می‌کند. ما قصد بدی نسبت به کسی نداریم اما به گفته مقام معظم رهبری دوران بزن و در رویی تمام شده و اگر تهدیدی علیه کشورمان وجود داشته باشد به آن پاسخ خواهیم داد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: قدرت نظامی ما به هیچ وجه تهاجمی نیست، بلکه دفاعی و بازدارنده است،  به همین دلیل است که نوع نگاه اروپایی ها و آمریکایی ها به برجام متفاوت است. اما در آمریکا هم ترامپ، همسو های زیادی بجز جان بولتون که سخنگوی سازمان منافقین است و از آنها پول می گیرد، ندارد.

آیا هر برگی از درختان پاستور بیفتد، رئیس جمهور مسئول است؟

نوبخت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، درباره طرح سوال از رئیس جمهور و انتقاد برخی از نمایندگان درباره تلاش دولت برای اینکه امضا کنندگان سوال امضای خود را پس بگیرند، گفت: سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص و حتی تذکر از اختیارات و حق مجلس است و باید به اقتضا از هرکدام انها استفاده کند.

وی با بیان اینکه سوالم از سوال کنندگان این است که قبول دارند جایی که می توانیم، تذکر بدهیم باید تذکر داده شود، اظهار کرد: چه سوالی از رییس جمهور مطرح است؟ اینهایی که گفته شده کار شخص رئیس جمهور نیست بلکه برای دولت است؛ اینکه بگوییم مسئولیت رئیس جمهور است، بحثی نیست و در این صورت هر برگی از درختان پاستور بیفتد بالاخره رئیس جمهور مسئول است و باید پاسخ بدهد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر هدف از سوال رفع ابهام است این را نمایندگان معرفی شده رئیس جمهور در کمیسیون ها پاسخ دادند. رئیس جمهور اکنون مشغله های ذهنی زیادی درباره مسائل داخلی و خارجی دارد و حتما باید داخل مجلس برود ما که همواره جلسات مجلس و دولت را داشته ایم و می شد مسائل را آنجا مطرح کرد.

نوبخت تاکید کرد: شما استیضاح ها را هم دیدید، آیا سابقه داشت که در یکسال اول، چهار وزیر را بخواهند استیضاح کنند و نتیجه هم چه شد؟ و اکثریت مجلس استیضاح ها را تایید نکرد و اعتماد باقی ماند.

وی ادامه داد: وقتی از مجلس صحبت می کنیم ۲۹۰ نفر هستند و هر جمعی ۱۰ یا ۲۰ نفره ای می توانند هر طرحی را مطرح کنند. من به وجدان عمومی مجلس ایمان دارم و جمع مجلس غالبا درست فکر می‌کنند. در مورد برخی از تحقیق و تفحص ها هم می شود گفت جواب این آمار را به من بدهید، چرا باید یک تیمی به اداره ای ببریم و جو اداره تا ساعتها و روزها و ماهها تحت تاثیر آن قرار بگیرد.

سخنگوی دولت گفت: نمایندگان می توانند بگویند این چند آمار را به من بدهید، اگر تایید نکردند می توانند از دیوان محاسبات پرسید.

نوبخت اضافه کرد:از برخی از وزرا هر روز سوال می شود و باید دیگر بروند در مجلس کارت بزنند البته اشکالی ندارد ما برای نمایندگان حقشان را قائلیم اما باید از این حقوق به درستی استفاده شود‌.

وی تصریح کرد: یک بازپرس حق دارد اگر تشخیص داد فردی را جلب کند اما وقتی کسی شکایتی کرد، بلافاصله حکم جلب را صادر نمی کنند و مراحلی دارد و اول اظهاریه می دهند.

سخنگوی دولت ادامه داد: با همه معضلات تنها چیزی که کم نداریم، مشکلات است مردم در شرایط رفاه نیستند و خیلی باید برای مردم تلاش کنیم.

نوبخت تاکید کرد: فرض کنید که به یک نماینده هم گفته بشود چه سوالی داری؟ جواب سوالت این است و قانع شود و امضایش را پس بگیرد آیا این کار قبیحی است؟  دولت نهم و دهم را به یاد دارید که برای یک سوال چه اتفاقی افتاد و اخر هم انجام نشد.

وی گفت: اینکه سوالات قبلی به شکل دیگری باز آفرینی و دوباره مطرح می شود، نشان می دهد که جمع سوال کننده، نیاز به توضیحات بیشتری داشته باشد و آن توضیحات حتما در فرآیند سوال رسمی نیست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این حرفها به هیچ وجه نباید میان ما و مجلس فاصله بیندازد؛ ما با آنان همراهی و همکاری می کنیم، منتها بدانیم که مجلس محل  وضع قانون برای رفع مشکلات کشور است و همه در نطق های پیش از دستور هم می گوییم که مردم چه مشکلاتی دارند آیا با این کار می خواهیم مشکل مردم را حل کنیم؟

هر آنچه بتوانیم برای کامیون داران انجام می‌دهیم

نوبخت در پاسخ به سوالی در باره اعتراض های کامیون داران، گفت:همکارانم در وزارت راه و شهرسازی جلساتی با نمایندگان کامیون داران داشتند و توافقاتی کردند.

وی با بیان اینکه هر آنچه بتوانیم برای همه اقشار از جمله کامیون داران انجام می‌دهیم، افزود: دیروز بیش از ۵۵ هزار بارنامه صادر شد و کار در حال انجام است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در روز ای آینده نباید این مشکل وجود داشته باشد. اینکه این اقدام می تواند تاثیرگذار باشد، درست است و ممکن است به حقوق کشاوزارن و کارگران لطمه بزند.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون خرید تضمینی سیب زمینی از کشاورزان گلستان گفت: روز گذشته با استاندار گلستان در خصوص این موضوع صحبت شد. پس از آنکه دولت اعلام کرد سیب زمینی را با قیمت تضمینی خریداری می کند، در بازار تحرک ایجاد شد و تلاش می شود تا حد ممکن به این عزیزان کمک شود.

دولت چه کاری می توانست انجام دهد که انجام نداد!

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره انتقادات دانشجویان و هنرمندان از دولت و اینکه گفتند در مراسم افطاری رئیس جمهور شرکت نمی‌کنند، گفت: این را نفی نمی کنم کسانی که اظهار نظر می‌کنند حامی دولت بودند که حتما هستند و به بحث های ماهوی وارد نمی شوم.

وی گفت: بگویید که چه انتقادی دارند تا به عنوان سخنگوی دولت که موظف به پاسخگویی هستم، پاسخ بدهم.

خبرنگار اعلام کرد که ظاهرا می گویند که سفره‌های مردم خالی است و نوبخت پاسخ داد: این مقدار و توان کشور است ما همه تلاشمان را برای بهبود رشد اقتصادی و افزایش اشتغال انجام دادیم. دولت چه کاری می توانسته انجام بدهد که انجام نداده است؟

سخنگوی دولت گفت: باید شرایطی که دولت روی کار آمد را در نظر بگیریم؛ چه کسی علاقمند نیست که سفره مردم پربارتر نباشد.چه کسی دوست ندارد که دوستانش که به او احسان کردند، نمانند.

سخنگوی دولت بیان کرد: روی صحبتم با هنرمندان نیست و کلی عرض می کنم به ما بگویند که چه کاری می توانستیم، بکنیم‌ اما نکردیم.

وی افزود: مگر سفره‌های ما در اردیبشهت سال گذشته خیلی رنگین بود که الان کم رنگ تر شده باشد؛ اینکه بگوییم دولت باید قدرت خرید تضعیف شده را جبران کند کاملا درست است و ما هم در این راستا حقوق ها را ۱۰ درصد افزایش دادیم.

نوبخت گفت: بیشترین پول کشور صرف امور رفاهی و اجتماعی می شود و رقم آن ۹۷ هزار میلیارد است؛ رقم آموزش و تحقیقات با ۵۷ هزار میلیارد، رقم دفاع ۵۱ هزار میلیارد و رقم سلامت هم ۲۶ هزار میلیارد می‌باشد..

وی اظهار کرد: مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را هم بیش از سه برابر افزایش دادیم حتی در سفر مشهد هم آقای فتاح گفت که این دولت چه کارهایی برای محرومان انجام داده است و دعوت می کنم صحبت های آقای فتاح را گوش کنید.

نوبخت با بیان اینکه از انسان های فهیم و تحصیل کرده انتظار می رود قضاوت درست انجام دهند، افزود: شاید بهترین وضعیت دولت در شعر "شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هائل، کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها" باشد. نخبگان به دولت کمک فکری و برنامه‌ای کنند و دولت راغب است که از همه آحاد ملت نظرخواهی کند.

قبول می‌کنیم تحریم ها کامل شکسته نشد

وی با اشاره به اینکه باید به سال ١٣٩٢ برگردیم، درحالی که آمریکا و شورای امنیت ما را تحریم کردند، آیا نباید آن را رفع کنیم؟ آیا بدیل دیگری غیر از مذاکره وجود داشت که با آن بتوانیم تحریم ها را رفع کنیم؟ اظهار داشت: قبول می کنیم تحریم ها کامل شکسته نشد، اما شاکله اصلی آن شکست.

سخنگوی دولت افزود: اینکه بانک های آنها با ما کار نمی کنند را نمی توان به حساب چشم بسته مذاکره کردن و یا دل بستن به غرب گذاشت. برای عبور از موج جدیدی که علیه ملت ما به راه انداخته اند، حتما نیازمند یک انسجام ملی در داخل بین قوای مختلف هستیم.

نوبخت درباره طرح تقسیمات کازرون اظهار کرد: انتزاع، الحاق و تقسیمات کشوری تابع فرآیند قانونی بوده و ممکن است عده ای موافق و یا مخالف باشند و باید در جهت اتحاد این عزیزان عمل کنیم‌.

وی افزود: هر تصمیمی که باعث شود انشقاق ایجاد کند قابل تحقق نیست و دولت این موضوع را مدیریت می‌کند‌.

وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم دولت پیرامون فیلترینگ تلگرام و استفاده از فیلترشکن ها گفت: در زمینه فیلتر شدن تلگرام دولت مواضع خود را با صراحت بیان کرد و با وجود فیلترشکن ها هر کسی اراده کند، بدون محدودیت می تواند به همه محتویات تلگرام دسترسی داشته باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه فعالیت های دولت در عرصه زیرساخت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص است، تاکید کرد: می خواهیم با فضای مجازی واقع بینانه مواجه شویم که هم بشود از آن استفاده کرد و هم از خطرات، آسیب های احتمالی موجود در تلگرام و سایر شبکه ها جلوگیری کرد.

دولت تلاش می‌کند بدون نگاه حزبی و جناحی از مدیران استفاده کند

سخنگوی دولت در پاسخ پرسشی مبنی بر اینکه مدیران میانی در اجرای امور سنگ اندازی می‌کنند و در این زمینه هم شاهد تذاکرات رییس جمهور و معاون اول بودیم اما چرا چنین مدیرانی تغییر نمی کنند، افزود: تغییرات در سطح مدیریت در دولت یازدهم و دوازدهم خیلی عمیق نبود و تنها لایه های رویی دچار تغییر شدند.

نوبخت با بیان اینکه برخی نگاه ها این است که تا پایین ترین سطح مدیریت تغییر کند، ادامه داد: ولی این دولت به این نگاه معتقد نیست و تلاش می کند بدون نگاه حزبی و جناحی از مدیران استفاده کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: کسانی که با نگاه متفاوت سیاسی با دولت همکاری می کنند ولی عملا تا جایی که سیاست های دولت اجرایی شود، همکار دولت نیستند، می توانند از مسئولیت جدا شوند و آن را به کسی بسپارند که به سیاست های دولت اعتقاد دارد و می خواهد خدمت کند.

سخنگوی دولت پیرامون سیاست های دولت برای رونق تولید و اشتغال اظهار کرد: یکی از سیاست‌های دولت در حمایت از کالای ایرانی، نظام جدید ارزی است که باعث کاهش قاچاق کالا می شود. همچنین ١٢ برنامه برای تقویت اشتغال از طریق تقویت تولید ملی بوسیله برنامه‌هایی مانند ساخت مسکن در نظر داریم.

وی افزود: تا امروز بیش از ٢٨ هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی بودجه تخصیص داده شده است و مصمم هستیم که در فصل کار طرح های عمرانی‌مان را سرعت ببخشیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون ستاد مبارزه با شرارت های اقتصادی آمریکا، گفت: به غیر از ستاد اقتصاد مقاومتی، جلسه اخیر اقتصادی سران قوا در جهت تشریک مساعی بین قوا برای مقابه با شرارت های رژیم امریکا است که بر اساس اولویت ها جلسات را به صورت مستمر ادامه خواهیم داد.

در سال جاری تا ٤٠ هزار میلیارد تومان سرمایه بانک ها را افزایش خواهیم داد

وی با اشاره به نظام بانکی کشور نیز گفت: ضعف نظام بانکی این است که منابع آن از مصارفش کمتر است. منابع بانکی از طریق سرمایه گذاران بانک ها و بازگشت سرمایه های اعطا شده افزایش می یابد. در سال جاری تا ٤٠ هزار میلیارد تومان سرمایه بانک ها را افزایش خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت فروش نفت پس از خروج آمریکا از برجام بیان کرد: بخشی از نفت را عمده فروشان به هند و چین می فروشند که هر دو کشور در حال انجام است. بخش دیگری برای اروپا است تا اگر برخی کشورها واردات نفت ایران را تقلیل داد، آنها جبران کنند.

نوبخت ادامه داد: کشوری ممکن است ما را در هدف مشترکی یاری دهد، به طبع به هیچ کشوری نگاه صفر و صدی نداریم. در جایی که تفاوت منافع با آن کشور داشته باشیم، در عالم سیاست و روابط بین الملل اینگونه نیست که ارتباط مان را قطع کنیم. با واقع بینی نسبت به شرایط روابط مان را تنظیم خواهیم کرد.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رئیس جمهور در خصوص آزادی اقتصادی گفت: نگاه دولت، آزادی و رقابت اقتصادی است اما از طرفی دولت در شرایط غیرعادی به زندگی آحاد مردم نگاه دارد. ما موظفیم در شرایط سخت کالاهای مردم را تامین کنیم. اگر کامیون بخش خصوصی گندم مورد نیاز را وارد نکند، باید از کامیون ارتشی و یا دولتی استفاده کنیم.

وی با اشاره به درگذشت ناصر مردوخی پیشکسوت رسانه ای نیز گفت: مرحوم مردوخی تا آخرین نفس تلاش کرد تا رسالت مطبوعاتی خود را انجام دهد و آرزو می‌کنم در جوار انبیاء و اولیا محشور باشد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها