با تکرار ادعاهای خصمانه علیه تهران؛
بحرین انفجار روز جمعه خط لوله این کشور را تروریستی خواند و مدعی شد ایران با این حادثه ارتباط داشته است.
کد خبر: ۳۴۵۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
به گزارش صدخبر خط لوله اصلی انتقال نفت بحرین روز جمعه در مرکز این کشور دچار انفجار و آتش سوزی شد. این حادثه تلفات جانی در پی نداشت؛ اما به گفته وزارت انرژی عربستان، انتقال نفت از این کشور به بحرین متوقف شده است.

وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای انفجار روز جمعه را تروریستی دانسته و مدعی شد این حادثه با ایران در ارتباط بوده است.

بحرین به عنوان یکی از متحدان منطقه‌ای آمریکا و محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور، در سال‌های اخیر شاهد ناآرامی‌های داخلی به دلیل تظاهرات متعدد شیعیان علیه خاندان آل خلیفه بوده است. بحرین مدعی دخالت ایران در ناآرامی‌های داخلی این کشور است، موضوعی که بار‌ها از سوی تهران تکذیب شده است.

وزارت کشور بحرین در بیانیه خود مدعی شده است: این حادثه اقدامی خرابکارانه و خطرناک از جانب «تروریست‌ها» بود که برای ضربه زدن به منافع ملت و امنیت مردم ما تلاش می‌کنند.

سپس ادعا شده است: اقدامات تروریستی که کشور ما در دوره‌های اخیر شاهد آن بوده است، به وسیله تماس‌های مستقیم و دستورالعمل‌های ارسالی از ناحیه ایران بوقوع پیوسته است.

وزارت کشور بحرین اعلام کرد آتش سوزی این خط لوله نفتی مهار شده است؛ اما خیابان‌های اطراف محل حادثه همچنان مسدود هستند. وزارت انرژی عربستان نیز اعلام کرد اقدامات احتیاطی برای حفظ امنیت تجهیزات نفتی این کشور در بحرین را انجام خواهد داد.

ساکنان منطقه روستایی «بوری»، واقع در ۱۵ کیلومتری منامه، که در نزدیک‌ترین محل به آتش سوزی بودند از منطقه تخلیه شده و به پناهگاه‌های موقت منتقل شدند.

تولیدات نفتی بحرین تا میزان زیادی به استخراج از میدان «ابو صفا» وابسته است که مالکیت آن را با عربستان به طور مشترک سهیم است. نفت این میدان بوسیله یک خط لوله ۵۵ کیلومتری به بحرین منتقل می‌شود و ظرفیت انتقال روزانه ۲۳۰ هزار بشکه نفت را دارد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها