به اعتقاد بسیاری از کارشناسان طرح یکسان سازی نرخ ارز به صلاح اقتصاد کشور است، اما مسئولان باید تدابیری برای مهار گرانی احتمالی کالاها بعد از اجرای این طرح ،اتخاذ کنند.
کد خبر: ۳۴۳۹۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲

به گزارش صدخبر  وعده تک نرخی شدن ارز ، بارها از سوی مسئولان دولتی داده شده اما تا کنون به مرحله اجرا نرسیده است؛ به تازگی بانک مرکزی اقدامات  مهمی در راستای اجرایی شدن ارز تک نرخی انجام داده و زمان جدیدی را  برای تحقق این امر اعلام کرده است.

غلامعلی کامیاب معاون بین المللی بانک مرکزی زمان اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز را اواخر سال 96 اعلام کرده و توقف فروش ارز مسافرتی به نرخ دولتی را مقدمه ای در جهت اجرای این تصمیم دیرینه معرفی  کرده است.

قبل از این نیز نرخ ارز دولتی برخی کالاها حذف شده بود و هم اکنون اجرای این وعده تنها معطل حذف ارز مبادله ای 64 ردیف کالا و خدمات است.

هرچند همه صاحب نظران موافق و مخالف دولت، تک نرخی شدن ارز را به صلاح اقتصاد کشور می دانند اما در این بین، برخی معتقدند که  حذف نرخ دولتی ارز تعدادی کالاها، نرخ پایه ای محصولات کشاورزی را افزایش داده و در نهایت سفره مردم گران تر و کوچکتر از این خواهد شد، بنابراین مسئولان قبل از اجرای این امر حتما باید زیرساخت های لازم را برای حمایت از قشر ضعیف جامعه مهیا کنند.

گفتنی است کارشناسان اقتصادی،کاهش چشمگیر رانت های نشأت گرفته از ضایع شدن حقوق تساوی اطلاعاتی و روشن شدن موتور محرکه تولید ملی را از  تبعات تک نرخی شدن ارز می دانند.

 در این گزارش طی گفتگو با صاحب نظران به این موضوع پرداخته شده که چه زمینه هایی باید مهیا گردد تا با حذف نرخ ارز دولتی از سبد کالاهای اساسی خانوار، فشاری بر اقشار کم درآمد تحمیل نشود .

تنها راه نجات تولید ملی افزایش قیمت ارز است

 مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامیدر خصوص حذف نرخ مبادله ای ارز می گوید: هرچند واردات کالا با نرخ آزاد در میان مدت موجب افزایش نرخ برخی محصولات خواهد شد اما این مسئله در بلند مدت با فراهم کردن شرایط تولید ملی و رقابت آن با محصولات خارجی، کمرنگ و حتی بی اثر جلوه خواهد کرد.

 وی گفت: درخوش بینانه ترین شرایط از حدود 70 میلیارد دلار واردات سالیانه به کشور، 40 تا 45 میلیارد دلار آن از مسیر قانونی و حدود 25 میلیارد دلار آن هم به طور قاچاق از مرزهای ایران عبور می کند.


برای مشاهده ادامه خبر اینجا را کلیک کنید. 


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها