روزنامه روسی پراودا در گزارشی مبسوط به ارزیابی اختلافات میان دو کشور ایران و تاجیکستان پرداخته است.
کد خبر: ۳۴۳۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
به گزارش صدخبر  مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آقای حسن روحانی 5 اوت در تهران برگزار شد. نمایندگان بلندمرتبه از 92 کشور جهان در مراسم حضور داشتند ولی امامعلی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان بین آنها نبود. این امر با سردی روابط تهران و دوشنبه از سال 2013 به بعد ارتباط دارد. وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان که به دستور رئیس‌جمهور رحمان در مراسم شرکت می‌کرد با همکاران ایرانی در مورد خارج کردن روابط دوجانبه از بحران مذاکره کرد.


آخرین بار رؤسای جمهور دو کشور در سپتامبر 2014 ملاقات داشتند. ولی این دیدار با حادثه ناگوار رخ داده در دسامبر 2013 تیره شده بود. آن وقت بابک زنجانی تاجر ایرانی به اتهام روابط فسادی با دولت تاجیکستان در ایران بازداشت و به اعدام محکوم شد. در سال 2015 روابط دو کشور در نتیجه امر دیگری تیره‌تر شد: رئیس‌جمهور امامعلی رحمان فعالیت حزب رستاخیز اسلامی را ممنوع کرد.

مقامات ایرانی برای زخم زدن به دوشنبه از رهبر حزب ممنوع شده دعوت کردند در همایش "وحدت اسلامی" در ایران شرکت جوید. سپس بحران سیاسی بر امور تجاری اثر گذاشت و شرکت‌های ایرانی فعال در تاجیکستان یکی بعد از دیگری تعطیل شدند. در آوریل 2017 آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران حین دیدار از کشورهای آسیای مرکزی بطور نمایشی از دیدار از تاجیکستان طفره رفت.


عربستان سعودی تصمیم گرفت از وخامت روابط تهران و دوشنبه بهره جوید. ریاض سعی دارد به هر قیمت نفوذ ایران بر آسیای مرکزی را کاهش دهد. برغم این، کارشناسان معتقدند وخامت کنونی روابط ایران و تاجیکستان ماهیت موقت دارد. در تهران باور بر این است که موافقت دوشنبه با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای می‌تواند نشانه نیکی باشد که به معنی عادی شدن روابط دوجانبه ارزیابی خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها