معاون وزارت امور کار اعلام کرد؛
معاون وزارت کار و امور اجتماعی از رونمایی سامانه ثبت قراردادها خبر دارد.
کد خبر: ۳۴۲۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۳
به گزارش صد خبر احمد مشیریان معاون وزارت کار و امور اجتماعی با بیان این که بحث قراردادهای موقت بحثی است که از دیرباز ذهن جامعه کارگران را به خود مشغول کرده است و یکی از مباحثی بوده است که کارگران نسبت به آن حساسیت داشتند، گفت: امروز از سامانه جامع روابط کار رونمایی کردیم.
 
وی با بیان این که این سامانه جامع 32 نرم‌افزار خواهد داشت گفت: یکی از آنها این است که کارفرمایان با مراجعه به آن می‌توانند قراردادهای کارگران را ثبت کنند.

معاون وزارت کار و امور اجتماعی با بیان این که براساس تبصره ماده 10 قانون کار، کارفرما موظف است یک نسخه از قرارداد خود با کارگر را به وزارت کار تحویل بدهد و براساس ماده 192 قانون کار کارفرمایان باید اطلاعات مورد نیاز وزارت کار را در اختیار این وزارت قرار بدهند، افزود: بر این اساس نرم‌افزاری که تهیه شده است با مراجعه به آن می‌توان نسبت به ثبت قراردادهای کارگران و دادن اطلاعات مورد نیاز اقدام کنند.

مشیریان با اشاره به این که این سامانه در ارتباط با ساماندهی قراردادهایی است که در قانون وجود دارند، گفت: این سامانه فقط برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز مورد کار و کارفرمایان مفید است و قرار نیست که قانون جدید وضع شود و یا تغییری در قانون فعلی قراردادهای کارگری ایجاد شود.

وی با بیان این که این طرح مشخص می‌کند مثلا در هر واحد تولیدی چند کارگر وجود دارد، چه نوع قراردادی وجود دارد، گفت: صرفاً باعث دلگرمی کارگران خواهد شد چرا که با ساماندهی این اطلاعات امکان بازرسی بیشتر وجود خواهد داشت و در نتیجه بستن قراردادهای سفید امضا یا قراردادهای غیر معمول تقریباً منتفی می‌شود، چرا که امکان نظارت بیشتر وجود دارد و اگر اختلافی ایجاد شود مرجع رسیدگی این سامانه خواهد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها