پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۱ - 2019 January 17
جعفر قنادباشی گفت: آمریکا و انگلیس نقش مهمی در به قدرت رساندن شاهزاده سعودی به مقام ولیعهدی ایفا کرده اند.
کد خبر: ۳۴۱۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
به گزارش صد خبر،جعفر قنادباشی کارشناس مسائل افریقا و غرب آسیا   در خصوص کودتای اخیر عربستان و تلاشهای محمد بن سلمان برای سرنگونی پدر خود سلمان بن عبدالعزیز اظهار داشت: با توجه به روحیه قدرت طلبانه محمد بن سلمان و کمکهای کشورهایی چون آمریکا و انگلستان، وی توانست به جایگاه ولیعهدی برسد.

وی با بیان اینکه محمد بن سلمان از همان ابتدا که پدرش به قدرت رسید چشم به جایگاه پادشاهی داشت، تصریح کرد: محمد بن سلمان از زمانی که به مقام وزارت دفاع عربستان رسید، همواره به دنبال  افزایش قدرت و در اختیار گرفتن خریدهای مربوط به تسلیحات نظامی بوده است.

کارشناس مسائل افریقا و غرب آسیا در مورد دست های پشت پرده در به قدرت رساندن شاهزاده سعودی عنوان کرد: نباید نقش پر رنگ کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلیس را در به قدرت رساندن محمد بن سلمان نادیده گرفت زیرا آنها با شناخت کاملی که از وی داشتند او را تبدیل به یک مهره اصلی و دست نشانده برای خود در منطقه غرب آسیا کردند.

قنادباشی ادامه داد: علاوه بر آمریکا و انگلیس، رژیم صهیونیستی نیز نقش مهمی را در  آتش افروزی و تضعیف کشورهای اسلامی در منطقه ایفا می کند، به همین جهت ارتباطی که محمد بن سلمان بعد از رسیدن به ولیعهدی، با رژیم صهیونیستی بر قرار کرده گویای این مسئله است.

وی ادامه داد: غربی ها به واسطه فروش سلاح های خود، علاوه بر آنکه سود خوبی نصیبشان می شود هزینه های ادامه جنگهای داخلی میان مسلمانان را نیز تامین می کنند.

این کارشناس مسائل آفریقا و غرب آسیا بیان کرد: عربستان بزرگترین خریدار سلاح از غربی ها و بزرگترین صادر کننده نفت در منطقه است و همین دو مسئله سبب شده تا امریکا و انگلیس برای رسیدن به اهداف سیاسی و اقتصادی خود از عربستان که یکی از مهره های مورد حمایت غربی هاست، استفاده کنند.

قناد باشی در پایان با اشاره به اینکه بدون شک ولیعهدی بن سلمان پایان خواسته های جنگ طلبانه کشور های غربی و رژیم صهیونیستی نیست، خاطر نشان کرد: آنها اهداف بزرگتری در سر دارند و به دنبال گسترش جنگ در منطقه غرب آسیا هستند.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر: