وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران روز پنجشنبه از آمادگی کشورمان برای تامین روزانه 200 هزار بشکه نفت خام مورد نیاز اندونزی در دوران پسابرجام خبر داد.
کد خبر: ۳۲۱۴۰۸
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷
به گزارش صدخبر ؛ علی طیب نیا' وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت وگو با خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) اعلام کرد 'من فکر می کنم در حال حاضر اندونزی قادر به واردات روزانه 200 هزار بشکه نفت خام از ایران و حتی بیشتر است.

وی با اشاره به صادرات روزانه دو میلیون و 500 هزار بشکه ای نفت خام توسط ایران قبل از اعمال تحریم های ناعادلانه غرب، گفت: هنگامی که تحریم ها اعمال شد میزان صادرات به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت و ما اکنون می خواهیم این میزان را به همان دوره قبل از تحریم ها برسانیم.
طیب نیا گفت که کشورهایی پس از تحریم کشورمان، نقش ایران را به عنوان صادرکننده نفت خام بازی کردند و جایگزین شدند، در حالی که با پایان تحریم ایران، باید صادرات نفت خود را کاهش دهند.
وی گفت: این منطقی است و بازگشت به صادرات پیش از تحریم ها جزو حقوق ما و یک هدف است، چرا که کشورهای جایگزین ما در صادرات نفت، سود زیادی برده اند. این کشورها در حال حاضر باید صادرات خود را کاهش دهند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد بنابراین، دولت ایران به شدت از تقویت همکاری های اقتصادی با اندونزی حمایت کرده و افزایش حجم خرید نفت خام توسط جاکارتا به عنوان یک هدف مورد نظر قرار گرفته است.
وی در این خصوص به همکاری های دو کشور قبل از اعمال تحریم های ناعادلانه غرب اشاره کرد که اندونزی برای پاسخگویی به نیازهای خود، نفت خام از ایران وارد می کرد و گفت که ظرفیت های زیادی برای همکاری دو کشور در بخش تجارت وجود دارد.
این وزیر ایرانی که برای شرکت در چهل و یکمین اجلاس هیات عامل بانک توسعه اسلامی به جاکارتا سفر کرده است، گفت: من می دانم پالایشگاهی در اندونزی با ظرفیت پالایش 120 هزار بشکه نفت خام مطابق با کیفیت و مشخصات نفت خام ایران وجود دارد.
اسفند ماه سال گذشته خبرهایی در مورد مذاکره ایران و اندونزی برای عقد قرارداد کوتاه مدت به منظور خرید روزانه 120 هزار بشکه نفت مورد نیاز پالایشگاه جاوه مرکزی منتشر شد.
نفت خام ایران تنها با پالایشگاه 'کیلاکاپ' اندونزی مطابقت دارد.
وزیر اقتصاد هفته جاری در دیدار با وزیر دارایی اندونزی نیز با اشاره به حجم مناسبات اقتصادی دو کشور که در گذشته تا بیش از دو میلیارد دلار رسیده بود اما به دلیل تحریم های ناعادلانه غرب به یک دهم کاهش یافت، ابراز امیدواری کرد با توجه به تحولات اخیر، اجرای برجام و عزم رهبران دو کشور برای افزایش همکاری ها، حجم مناسبات چند ده برابر شود.
'بامبانگ بروجونگورو' وزیر اندونزیایی نیز توسعه همکاری جاکارتا – تهران در حوزه انرژی را مورد تاکید قرار داد و گفت که دولت اندونزی از خرید نفت خام ایران و سرمایه گذاری برای ساخت پالایشگاه در این کشور با خوراک نفت خام ایران استقبال می کند.
وی اعلام کرد در حال حاضر میزان مصرف سوخت در اندونزی دو برابر تولیدات داخلی است و جاکارتا برای حل این مشکل از سرمایه گذاری کشورهای دوست استقبال کرده و طرف های علاقمند را به شرکت ملی نفت (پرتامینانس) متصل می کند.

منبع: ایرنانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها