کیوسک بین المللی؛
تحلیل خبرگزاری انگلیسی از پیامدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بر روابط ایران با غرب،و...از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است.
کد خبر: ۳۱۵۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۲
به گزارش صدخبر ؛  با مشخص تر شدن نتیجه نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران، گزارش های رسانه ها و مطبوعات بین المللی درباره این موضوع نیز بیشتر رنگ و بوی تحلیلی و آینده نگرانه پیدا کرده است. خبرگزاری «رویترز» در مطلبی در این زمینه می نویسد نتیجه انتخابات در ایران، سبب هموار شدن راه برای افزایش تجارت با این کشور خواهد شد. به عقیده این خبرگزاری، دستاوردهای نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات ایران راه را برای اعمال تغییرات در سیاست‌های اقتصادی هموار می‌کند که این تغییرات، سبب افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و تبادلات با غرب خواهد شد. رویترز همچنین معتقد است که مجلس کنونی در تقابل با سیاست‌های دولت روحانی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی قرار دارد و احتمالاً می توان شاهد تغییر این روند در مجلس بعدی بود.

*****

شبکه خبری «راشا تودی» از جمله دیگر رسانه هایی است که به این موضوع پرداخته و تمرکز خود را بیشتر بر روی پیروزی نامزدها اصلاح طلب در پایتخت ایران قرار داده است. در این گزارش اشاره شده که درانتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران، اصلاح طلبان به پیروزی بزرگ دست یافته وحامیان حسن روحانی، رئیس جمهور، از۳۰ کرسی مجلس که به تهران اختصاص دارد، همه کرسی‌ها را به دست اوردند. درهمین حال، رقابت بین اصلاح طلبان واصولگرایان درانتخابات مجلس خبرگان نیز همانند مجلس شورای اسلامی جریان دارد. دراین گزارش به پیروزی محمدرضا عارف، معاون سابق محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران اشاره شده و این امر، پیروزی درخشان اصلاح طلبان درتهران معرفی شده که عارف توانست با بیشترین آرا نفر اول نامزدهای انتخاباتی تهران به مجلس شورای اسلامی باشد.

*****

اما در میان دیگر موضوعات، روندهای جاری در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه ها قرار دارد. شبکه خبری «سی ان ان» با انتشار مطلبی در این زمینه، از احتمال پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جنجالی جمهوری خواهان، در تعداد بیشتری از ایالت ها سخن گفته است. سی ان ان در سایت خود می نویسد در حالی که قرار است در «سه شنبه بزرگ»، به صورت همزمان در چندین ایالت انتخابات درون حزبی نامزد‌ها برگزار شود، یک نامزد جمهوری خواه بر احتمال پیروزی دونالد ترامپ در این شب بزرگ انتخاباتی تاکید کرد. جان کاسیچ، فرماندار اوهایو و نامزد جمهوری خواه انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «از نظر من شاید ترامپ در همه ایالت‌ها در سه شنبه بزرگ پیروز شود».

*****

در مطلبی دیگر درباره آمریکا، پایگاه اینترنتی «گلوبال ریسرج» از تداوم حمایت واشنگتن از گروه تروریستی داعش خبر داده است. این سایت با بیان اینکه صلح و ثبات در سوریه به کاهش حمایت آمریکا از تروریسم بستگی دارد، می نویسد واشنگتن همه گروههای تروریستی شناخته شده و گروههای فرعی فعال در سوریه و مناطق دیگر را ایجاد کرده است و از آن‌ها حمایت می‌کند. آن‌ها نمی‌توانند بدون حمایت خارجی، تامین سلاح، کمک مالی، آموزشی و کمک‌های دیگر باقی بمانند و به فعالیت خود ادامه دهند. در ادامه این مطلب آمده که با وجود آتش بس، نبرد سخت در سوریه ادامه دارد و پیش بینی نمی‌شود از شدت این درگیری‌ها کاسته شود. این در حالی است که نیروهای دولتی با پوشش هوایی روسیه در حال در هم کوبیدن داعش و دیگر گروه‌های تروریستی هستند.

*****

در نهایت، واکنش رئیس جمهور ترکیه به رأی دادگاه قانون اساسی این کشور درباره آزادی دو روزنامه نگار، موضوع دیگری است که مورد توجه برخی از مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز یکشنبه پیش از سفر یک هفته‌ای به آفریقا، در جمع خبرنگاران در واکنش به رای دادگاه قانون اساسی در خصوص آزادی ۲ روزنامه نگار، تاکید کرد: «من هیچ احترامی برای این تصمیم قائل نیستم. این مسئله ارتباطی با آزادی بیان ندارد. این یک پرونده جاسوسی است». این ۲ روزنامه نگار روز جمعه از زندانی در استانبول آزاد شدند. دادگاه قانون اساسی ترکیه اعلام کرده است که حقوق این ۲ روزنامه نگار نقض شده است. آن‌ها از ماه نوامبر تاکنون به اتهام افشای اخباری مربوط به ارسال سلاح توسط ترکیه برای تروریست‌های سوری بازداشت شدند و قرار است در دادگاه حاضر شوند.

منبع:تابناکبرچسب ها: کیوسک ، بین الملل
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها